Yaşam

BioNTech’in Kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e Covid-19 Aşısı Nedeniyle Tazminat Davaları Açılıyor

BioNTech, Almanya’da iki hukuk firmasının koronavirüs aşısının neden olduğu iddia edilen sağlık sorunları nedeniyle açtığı yüzlerce tazminat davasıyla boğuşuyor. Hasret Türeci ve Uğur Şahin tarafından kurulan şirket, orta yaşlı bir sağlık çalışanı adına açılan dava ile ilk kez Pazartesi günü Almanya’da yargılanacak. Davacı, aşıdan sonra kalp ritim bozukluğu ve beyin bulanıklığı gibi belirtiler yaşadığını ve 150 bin euro tazminat talep etti.diyor.

Bu dava, iki hukuk firmasının 1 milyon avroya kadar tazminat talep ettiği yüzlerce davadan sadece biri. Şirketlerin en tanınmışı Düsseldorf merkezlidir. Roger ve Ulrich sosyal medyada aşı üreticilerine karşı bir sıçrama yapan ulaşım ve nakliye hukuku uzmanı Tobias Ulbrich tarafından yönetiliyor. Diğer firma ise Mainz merkezli Cäsar-Preller. Daha önce bu şirketler Alman otomobil üreticileriydi. Volkswagen’indizel emisyon skandalı nedeniyle tüketicilere tazminat ödenmesini mümkün kılmıştı.

BioNTech, ürettikleri aşının zararsız olduğundan emin.

BioNTech’in Pfizer işbirliğiyle ürettiği aşı Almanya’da uygulanan 224 milyon dozun yaklaşık üçte ikisini oluşturuyor Bu nedenle davaların büyük çoğunluğu BioNTech aleyhine açılmaktadır. BioNTech, pandemi sırasında ün kazanmasından bu yana dünya çapındaki en büyük tazminat davasıyla karşı karşıya

Biraz önce bahsettiğimiz Ulbrich’in biraz ilginç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bill Gates’in aşısı ile Almanya’nın nüfusunu 27 milyona indirmek istediğini iddia etti. . Her zamanki gibi bu, Gates Vakfı tarafından reddedildi. Diğer olaylı tezlerinin ardından Ulbrich, Financial Times’a, Alman medyasının kendisini bir komplo teorisyeni olarak tasvir eden haberlerinin ilaç şirketlerinin gözünü korkuttuğunu gösterdiğini söyledi.

BioNTech tarafı, davaların reddedileceğinden emin olduklarını ve esasen olası tazminat taleplerini karşılamak için herhangi bir bütçe ayırmadıklarını belirtti. Onlar da iddiaları reddediyor. . Tüm bunlara ek olarak BioNTech, Avrupa Birliği yasalarıaynı zamanda korur.

hayraboluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu