Ekonomi

Son Dakika Haberi: Bakan tarih verdi! Ayasofya Camisi’ne giriş yabancı turistlere ücretli olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) basın toplantısı düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya Camisi’nin UNESCO’nun tavsiyesi üzerine 15 Ocak 2024 tarihinden itibaren ziyaretçi yönetim planı hayata geçireceğini duyurdu. Bu kapsamda Ayasofya’ya giriş yabancı turistlere ücretli yapılacak. Bakan Ersoy, “15 Ocak’tan itibaren yabancıların ziyaretleri ücretli olacak. Türk vatandaşlarına ibadet ve ziyaretler ücretsiz olacak.” söz konusu.

Bakan Ersoy, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ayasofya’da ziyaretçi yönetimini hayata geçiriyoruz. Ziyaretlerin kalitesi ve güvenliği artırılacak. İnsanlığın ortak mirası ve çekim merkezimiz olan gözbebeğimiz Ayasofya, çok uygun bir ekosistem odaklı ekosisteme dahil edilecek” savunmada.

“YABANCILARIN GİRİŞ KAPISINI DEĞİŞTİRİYORUZ”

İbadet amacıyla camiyi ziyaret eden Türk vatandaşlarının ibadet yerlerinde herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Yabancı vatandaşların ziyaretleri için giriş kapısını değiştiriyoruz. Topkapı Sarayı’nın olduğu, galerinin bulunduğu üst kattaki kapıdan alıyoruz, galeriyi hizmete sokuyoruz, etrafı gezdiriyoruz ve çıkış kapısından çıkmalarını sağlıyoruz.

“TÜRK VATANDAŞLARINA ÜCRETSİZ OLACAK”

Ziyaret ve kullanım yoğunluğu en aza indirilerek ziyaretlerin ve ibadetlerin kalitesi artırılır. Yabancıların ziyaretleri 15 Ocak’tan itibaren fiyatlandırılacak. Türk vatandaşlarına ibadet ve ziyaret ücretsiz olacak.”

haber-cigli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu