Haber

Tesla, Çin Ocak Satışlarında Güçlü Büyüme Kaydediyor

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın bir aracı, 6 Kasım 2022’de Çin’in doğusundaki Şanghay’daki Ulusal Sergi ve Kongre Merkezi’ndeki 5. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın (CIIE) otomobil sergi alanında görülüyor. (Fotoğraf: Lu Peng /Xinhua)

ŞANGAY, 5 Şubat (Xinhua) — ABD’li elektrikli otomobil devi Tesla, Ocak ayında Çin’de yıllık %10.3 artışla yaklaşık 66.000 araç sattı.

Şirketin Ocak ayı başlarında Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Model 3 ve Model Y de dahil olmak üzere tanınmış Çin yapımı modellerin fiyatları 20.000 yuan azaltılarak 48.000 yuan’ın ortasına (yaklaşık 2.968 ABD Doları ila 7.124 ABD Doları) düşürüldü.

Ocak ayının sonuna denk gelen Çin Yeni Yılı tatilinde, en çok satan modellerin fiyatlarının tarihin en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından Tesla China’nın showroomları ve teslimat merkezleri büyük ilgi gördü ve satış hacmi arttı.

Çin Binek Araç Genel Sekreteri Cui Dongshu, “Uzun vadede Çin’in otomobil pazarı, özellikle yeni güçlü araç pazarı parlak bir görünüme sahip. Gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında, Çin’in kişi başına düşen otomobil oranı hala büyük bir büyüme potansiyeline sahip” dedi. Dernek.

Çin Binek Araç Derneği’nin iddialarına göre, ülkedeki yeni güçlü binek otomobil satışları 2023’te 8,5 milyon adede ulaşacak.

Tesla’nın ABD dışındaki ilk Gigafactory’si olan Shanghai Gigafactory, 2021’e kıyasla yüzde 48 artışla 2022’de 710.000 araç teslim etti.

altunhisarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu